Arturo Sandoval

Arturo Sandoval se narodil v roce 1949 na Kubě. Od 10 let zkoušel různé hudební nástroje a pro trubku se rozhodl ve 13 letech. V roce 1964 začal studovat klasickou trubku na kubánské Národní škole umění, brzy ho ale okouzlil jazz. Jeho život ovlivnilo osobní setkání s Dizzy Gillespiem, který mu předvídal velkou budoucnost. Sandoval se vypracoval v jednoho z nejuznávanějších světových hráčů. Vedle trubky hraje skvěle i na klavír a je uznávaným jazzovým skladatelem. Působí jako profesor na Floridské univerzitě. Je spoluzakladatelem skupiny Irakere, spolupracoval se světovými interprety, jakými jsou např. Paul Anka, Frank Sinatra, Gloria Estefan, Céline Dion, Justin Timberlake, Alicia Keys. Byl oceněn šesti cenami Grammy.

Skladatel John Williams, autor hudby k filmům, jako jsou Star Wars nebo Indiana Jones, o Sandovalovi řekl: „Arturo Sandoval je jedním z největších talentů současné hudební scény. Navíc z něj tryská skutečná radost z hudby, kterou dělá…Ať nám ještě dlouho vládne!“

Kdo slyšel hrát Arturo Sandovala na trubku či klavír jazz, latinu, klasiku nebo jeho vlastní skladby, pochopí, že Arturo Sandoval je právem jedním z nejuznávanějších muzikantů dnešní doby.