Frank J. Kaderabek

Frank J. Kaderabek

Pan Frank Kaderabek působil od roku 1975 až do odchodu do penze v roce 1995 jako první trumpetista Philadelphia Orchestra. Krátce působil také jako první trumpetista symfonických orchestrů v Dallasu a Detroitu a jako střídající první trumpetista v orchestru Chicago Symphony Orchestra.

Narodil se v Chicagu, kde studoval u Edwarda Masaceka – prvního trumpetisty Chicago Symphony a u Adolfa Hersetha na Chicago Musical College. V New Yorku studoval u Harryho Glantze a Nathana Pragera. Již na West Point hrál part sólového kornetu v orchestru.

Vedle jeho sólových vystoupení s Philadelphia Orchestra, vystupoval Frank Kaderabek jako sólista s orchestry: Detroit Symphony, Grant Park, Chicago Chamber Orchestra, Bach Festival Cranbrook a Pennsylvania Symphonia Orchestra. V roce 1982 se stal prvním americkým porotcem na Mezinárodní hudební soutěži Pražské Jaro v Praze, kde pak jako porotce zasedal pravidelně. V roce 1992 natočil v Praze své sólové CD „ American Trumpet in Prague”. Výroční konference hráčů na žesťové nástroje v roce 1991 v New Yorku ocenila přínos pana Kaderabka v oboru. Působí již druhé období ve správní radě mezinárodního sdružení International Trumpet Guild. Na konferenci této organizace v roce 2004 v Denveru byla panu Kaderabkovi udělena prestižní „Cena za zásluhy“.

Posledních 32 let byl fakultním členem Curtisova hudebního institutu a vyučoval také na West Chester University. V současné době často účinkuje s Kennet Square Symphony a Allentown Band. S posledně jmenovaným souborem a dirigentem Ronaldem Demkeem natočil CD kornetových sól s názvem “Virtuoso”.

Pan Kaderabek hovoří česky a sbírá vzácné tisky o 1. světové válce.

Žije na venkovské usedlosti v oblasti Berks v Pensylvánii.

Text dopisu s překladem, který pan Kaderabek zaslal ATČR.