Karl Schagerl

Karl Schagerl

Zakladatel rodinné firmy Schagerl, Karl Schagerl senior, se narodil roku 1929 v Manku (Rakousko) na rodinné farmě. Během svých studií na střední škole projevil velký zájem o hudbu a zapsal se do hudební školy. Snažil se hrát na všechny nástroje, ale nakonec se rozhodl pro trubku a křídlovku, na které hrál v kapele v rodném Manku. Od roku 1952 řídil místní dechový i taneční orchestr.

V poválečné éře byly hudební obchody v tomto regionu vzácné a v roce 1961 se Karl sen. a jeho manželka Josefa rozhodli, že jeden založí. Obchod vzkvétal, a to díky především úspěchu nových elektronických nástrojů.

Čtyři z pěti dětí skončilo vstupem do podnikání v rodinné firmě. V roce 1979 Karl Jr (* 1962) a jeho sestra Elisabeth (* 1961), dále v roce 1981 to byl Robert (* 1966), který je vyučeným nástrojařem a od roku 1988 syn Johann (* 1963), třetí bratrů, který se věnuje smyčcovým nástrojům.
V roce 1989 odchází Karl senior na zasloužilý odpočinek a předal otěžě vedení firmy Karlu juniorovi.

Ačkoli byla pověst firmy Schagerl původně založena hlavně na „přátelských vztazích“ mezi amatérskými zákazníky místního regionu, Karl jun. a jeho bratr Robert byli schopni velice rychle expandovat do profesionálního světa, díky své dynamice, odbornosti a specializaci nadechové nástroje. Jsou to lidé s nohama na zemi, kteří mají otevřené a flexibilní myšlení, a kteří vědí jak naslouchat svým klientům.

Dnes má firma Schagerl vybudovanou mezinárodní pověst a expanduje do celého světa.

A není to jen souhrou náhod, jak vidíme.

V současné době patří nástroje Schagerl mezi absolutní špičku ve svém oboru a hrají na ně např. Hans Gansch, Mnozil Brass, James Morrison, Vlado Kumpan, Berlínská filharmonie, Chicago Symphony Orchestra a jiní.