Randy Brecker
Randal „Randy“ Brecker (* 27. listopadu 1945, Pensylvánie, USA) je americký trumpetista, je velmi vyhledávaný umělec v žánrech jazz, rock a R&B. Hrál s umělci jako Stanley Turrentine, Billy Cobham, Bruce Springsteen, Lou Reed, Sandip Burman, Charles Mingus, Blood, Sweat & Tears, Horace Silver, Frank Zappa, Parliament-Funkadelic, Chris Parker, Jaco Pastorius, Dire Straits, Todd Rundgren, Blue Öyster Cult, Richard Barone, Spyro
Světová hudební ikona oceněná několika Grammy, vynikající americký trumpetista a skladatel Randal
„Randy“ Brecker, který jednoho dne vzal knihu Kdo je kdo v jazzu, blues, R&B, soulu, popu a rocku a postupně si se všemi zahrál, se narodil v roce 1945 v Pensylvánii.
Pokud ho někdy někdo překoná, tak to bude jedině on sám, řekl o Breckerovi kdysi Frank Zappa. Randy Brecker spolu s varhaníkem Al Kooperem v roce 1967 zakládal legendární kapelu Blood, Sweat & Tears. S bratrem, saxofonistou Michaelem Breckerem vedli společně hvězdné kapely Dreams a The Brecker Brothers.
The Brecker Brothers vydali v „dešti nominací na Grammy“ mnoho špičkových alb, včetně toho nejpopulárnějíšho z roku 1978 Heavy Metal Be-bop s hitem East River. V té době oba hráli v kapele Franka Zappy a objevili se proto na desce Zappa In New York.
Později se sourozenecká kapela odmlčela a když se po dekádě vrátila, tak v plné parádě: za elektro-progresivní jazzové album Out Of The Loop získala Grammy. Toto album bylo poslední společné: Michael v roce 2007 totiž podlehl leukémii.
Na Breckerovo trumpetové umění s výrazně osobitým melodickým stylem stáli fronty Art Blakey, Charles Mingus, Clark Terry, Horace Silver, Billy Cobham, Jaco Pastorius se skupinou Word of Mouth, Larry Coryell s nímž řídil fantastickou kapelu The Eleventh House.
Brecker ale nepatřil pouze jazzmanům, jako vyhledávaný studiový hráč zdobil nahrávky Lou Reeda, Bruce Springsteena, Jamese Taylora, B.B.Kinga, Joni Mitchell a když Paul Simon natáčel v roce 1987 přelomové album Gracela
nd, nemohl u toho famózní trumpetista chybět. Stejně tak na turné s Johnem Lennonem a Yoko Ono.
Brecker nikdy nebral každou práci a traduje se o něm, kolik známých osobností odmítl. Na druhou stranu dokázal překvapit: rockové kapely Aerosmith a Blue Öyster Cult se spoluprací s ním navíc chlubily.
A zlé jazyky tvrdí, že tři vyprodané londýnské koncerty Erica Claptona v roce 1989 jdou prý také hodně na vrub v mistrovské formě se nacházejícího Breckera.
Na otázku, co ho vede k takovému žánrovému rozstřelu – od jazzu k tvrdému rocku, latině a pop music – a neposednosti – jeden víkend vystupoval v newyorské Carnegie Hall a další v Japonsku – Brecker jednou odpověděl: Hudba je můj život. Miluju ji víc než svou manželku.