František Bílek

František Bílek

František Bílek se narodil v roce 1956 v Praze. K hudbě ho vedl jeho otec, sám amatérský trumpetista. Po absolvování LŠU vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Josefa Svejkovského. Během studia získal v letech 1976 a 1978 II. cenu na soutěži žesťových nástrojů MK ČR v Kraslicích. Po absolutoriu konzervatoře studoval na Akademii múzických umění ve třídě prof. Václava Junka. V roce 1976 nastoupil do orchestru Divadla Jiřího Wolkera a od roku 1977 působil jako 1. trumpetista Filmového symfonického orchestru. 

Od roku 1979 je 1. trumpetistou orchestru Smetanova divadla (dnes Státní opery Praha). V roce 1979 se stal členem Pražského žesťového souboru, ve kterém rovněž působí dodnes. S tímto souborem získal několik ocenění, např. I. cenu v celostátní soutěži Duškova Bertramka, III. cenu a cenu nejlepšího zahraničního účastníka na mezinárodní soutěži v Maďarsku (1982) a v roce 1990 získal II. cenu na světové soutěži Preis der Europa Stadt Passau. 

V letech 1984 – 1994 vyučoval na Pražské konzervatoři. Jako sólista vystupuje s orchestrem Virtuosi di Praga. Se členy Pražského žesťového souboru zasedá v porotě soutěže na ostrově Jeju (Jižní Korea).