Jaromír Hnilička

Jaromír Hnilička

Jaromír Hnilička se narodil 11. února 1932 v Bratislavě a hru na trubku vystudoval na konzervatoři ve svém rodném městě. Později ale přesídlil do Brna a zde již zůstal. Již roku 1955 se stal členem legendárního českého Orchestru Gustava Broma, ve kterém působí dodnes jako sólista, skladatel a aranžér. Již v roce 1957, jako pětadvacetiletý, na sebe upozornil skladbou Egyptská suita, kterou napsal spolu s Luďkem Hulanem. V šedesátých letech, kdy Big band Gustava Broma prožíval vrchol své kariéry, se Jaromír Hnilička setkal s legendami amerického jazzu Woody Hermannem, Maynardem Fergusonem nebo Milesem Davisem.

V roce 1965 zaznělo na druhém Mezinárodním jazzovém festivalu Praha Hniličkovo Kyrie eleison, zárodek jeho pozdější legendární kompozice  Missa jazz. Propojením komorního duchovního sboru, mluvených pasáží z Bible a swingového orchestru, přičemž oběma těmto tělesům byla zanechána jejich charakterističnost, se stalo světovým počinem na českém hudebním nebi. Missa jazz, neboli Jazzová mše Jaromíra Hniličky, byla nahrána v červnu 1969 značkou Saba. V roce 2007 rozšířil Hnilička tuto svoji skladbu o rovinu komorního orchestru. Jazzová mše je betesporu naprosto ojedinělá skladba, která maže rozdíly mezi styly a generacemi.

Dalším Hniličkovým nadnárodním počinem bylo jeho provedení Studie pro čtvrttónovou trubku, kterou přímo pro něj zkomponoval Pavel Blatný. Hnilička tuto skladbu interpretoval tak úspěšně, že pro čtvrttónovou hudbu – tzv. „hnilofon“ nadchl i amerického trumpetistu Dona Ellise, který si potom nechal vyrobit podobný nástroj, s jakým Hnilička vystupoval, a se svým big bandem se po další léta věnoval mikrointervalové hudbě.

V roce 1970 spolu s klavíristou Karlem Velebným připravil nahrávku úprav lidových písní s názvem Týnom Tánom. V polovině devadesátých let potom Hnilička založil Trio komorního jazzu, kdy se spojil s mladými muzikanty kytaristou Romanem Pokorným a kontrabasistou Jurákem Kalaszem.

Významná je i jeho pedagogickou činnost. Několikrát se účastnil jazzové dílny ve Svitavách a ani jednou nechyběl na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu v Čechách. Učil také na brněnské konzervatoři. Jaromír Hnilička získal Cenu SČSKU /1982/ a Cenu města Kroměříže pro Osobnost roku 2010.