Jaroslav Mičaník

Jaroslav Mičaník

Významný český trumpetista Jaroslav Mičaník se narodil dne 16.listopadu 1924 ve Fryčovicích v západní části frýdecko-místeckého okresu. Jeho prvním učitelem byl Norbert Dörfler, který působil jako trumpetista ostravského divadla. V roce 1941 pokračoval ve studiích na Pražské konzervatoři ve třídě Jaroslava Koláře a nastoupil do svého prvního angažmá v divadle Akropolis na Žižkově. Během války musel svá studia přerušit, z důvodu uzavření škol nacisty a konzervatoř tak absolvoval až v roce 1948. V roce 1943 mu zajistil jeho někdejší učitel Norbert Dörfler místo v orchestru v Mariánských Lázních, čímž ho zachránil před totálním nasazením. Následně jej vyreklamoval zpět do Ostravy, kde spolu se svým učitelem hráli v divadle. V roce 1948 nastoupil do tehdejšího Divadla 5.května (později se divadlo přejmenovalo na Smetanovo divadlo a dále pak na Státní operu Praha), kde působil až do svého odchodu do důchodu (1986).

Jaroslav Mičaník spolupracoval s našimi předními trumpetisty Stanislavem Šimkem, Ivo Preissem, Jiřím Horákem a řadou dalších. V roce 1967 vznikla unikátní nahrávka děl P. J. Vejvanovského a hlavními protagonisty byli právě trumpetisté Jaroslav Mičaník a Jiří Horák, za doprovodu Komorní Harmonie a Symfonického orchestru hl. m. Prahy (FOK), s dirigentem Liborem Peškem.

Při nelehké službě v operním orchestru se Jaroslav Mičaník téměř třicet let dokonale staral o svoji nemocnou manželku. Aktivním trumpetistou byl až do svých osmdesáti let, ještě v roce 2001 (tedy ve svých 77 letech) se se souborem Státní opery Praha zúčastnil měsíčního turné po Japonsku, kde odehrál na dvacet tři představení opery Aida.