Josef Zámečník

Josef Zámečník

Josef Zámečník je rodákem z Úsobí na Českomoravské vrchovině. Zde také dostal základní hudební vzdělání, jeho dědeček i otec byli aktivní hudebníci. Základům hry na trubku se učil u svého strýce Jiřího Růžičky. V osmnácti letech byl přijat ke studiu na Pražské konzervatoři do třídy Josefa Svejkovského. Ve studiu pak pokračoval na Akademii múzických umění v Praze u Václava Junka a Miroslava Kejmara. Již v době studia se věnoval interpretaci barokní hudby jak v sólovém hraní, tak s vlastním komorním souborem, který od roku 1979 reprezentuje české trubačské umění doma i v zahraničí.

Od roku 2002 vede „Katedrální žestě“ v chrámu Sv. Víta na Pražském hradě. V posledních letech se aktivně věnuje také hře na clarinu.

O barokní hudbu se zajímá i v teoretické rovině. Jeho diplomové práce na konzervatoři i na AMU se touto tematikou zabývaly. V roce 1998 natočil pro Českou televizi dokument s názvem „Jak se kdy v Čechách troubilo“.

Od roku 1996 působí jako pedagog komorní hry a hry na trubku na konzervatoři Jana Deyla v Praze. Spolu s několika dalšími českými pedagogy vedl kurzy na konzervatoři ve venezuelském Caracasu.

Profesionální dráhu orchestrálního hráče započal již za studií na konzervatoři v orchestru Hudebního divadla v Karlíně. Čtyři roky působil ve Filmovém symfonickém orchestru. V současné době pravidelně spolupracuje s orchestrem Praga Sinfonietta.

Věnuje se také nahrávání hudebních nosičů v Čechách i v zahraničí např. CD se souborem Arsathius Consord pro firmu Musica Bavarica. V Čechách natáčel s orchestrem Musica Flora, vánoční CD Magdaleny Kožené s orchestrem Capela Regia Musicalis, s Danielem Landou spolupracoval na několika CD a DVD.

Josef Zámečník nikdy nezapomněl na své kořeny na Vysočině. Svých organizačních schopností využívá při pořádání „Úsobského kulturního léta“. Charakteristiku tohoto festivalu hudby vystihuje nadpis článku v novinách Kraj Vysočina: „Úsobské léto je pro Vysočinu to co Pražské jaro pro svět“.