Miroslav Dvořák

Miroslav Dvořák

Ing. Miroslav Dvořák se narodil v roce 1962 v Nových Hradech, kde začal hrát v roce 1970 v místní LŠU na křídlovku. Za zmínku jistě stojí, že hraní na trubku si zvolil tehdy osmiletý Mirek sám. Jeho učiteli byli například Josef Placer, u kterého hrál v místní dechovce, jihočeský hudební skladatel Jirka Drobílek nebo vojenský muzikant a současný ředitel jedné z českobudějovických soukromých hudebních škol Jiří Novák.

V 15 letech začal hrát Miroslav Dvořák v Dechovce známého skladatele a hudebníka Ády Kubaty. V 18 letech pak spojil hudební život s Hradečankou, později vystupující pod názvem Veselá muzika. Celkem strávil v tomto hudebním seskupení 30 let (1980 – 2010), posledních 10 let jako kapelník. Společně s kolegy z řad amatérských i profesionálních hudebníků vystupoval v mnoha zemích v rámci celé Evropy, má za sebou celou řadu nahrávek v rozhlase a natočil 4 hudební CD. Na posledním CD „Veselá muzika a hosté“ spolupracoval s Vlado Kumpanem a sourozenci Baťkovými.

V roce 2010 založil vlastní kapelu Jižani. Základem repertoáru kapely, kterou tvoří mladí profesionální muzikanti, je jihočeská a česká dechovka.

Miroslav Dvořák, manažer jedné z největších jihočeských strojírenských firem, je amatérský hudebník. Cílem jeho muzikantských aktivit je zachovat a nadále rozvíjet žánr dechové hudby té nejvyšší kvality. Spolupracuje s profesionálními umělci a již řadu let je rovněž mecenášem mnoha hudebních projektů.