Vlado Kumpan

Vlado Kumpan

Vlado Kumpan se narodil v roce 1972 ve slovenské Skalici. Na trumpetu začal hrát už jako sedmiletý a ve čtrnácti letech byl přijat na Konzervatoř v Bratislavě, do třídy prof. Jánoša. V 19 letech byl jako vůbec první dechař z tehdejšího Československa vybrán na turné do Orchestru Gustava Mahlera. Ve studiu dále pokračoval na VŠMU u prof. Kamila Roška.

Již během svých bratislavských studií hrál ve Slovenském národním divadle a v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu. Po ukončení studií se Vlado Kumpan začal profesionálně věnovat dechové hudbě. Působil ve výborných souborech jako např. Gloria, Moravanka, Moravěnka a další, se kterými natočil více jak třicet zvukových nosičů.

Na podzim roku 2001 si založil vlastní kapelu – Kumpanovi muzikanti. Již dvanáctou sezónu hrají Kumpanovi muzikanti kolem 60 koncertů ročně především v Německu, Rakousku, Holandsku, Francii, Švýcarsku, Belgii a Itálii. Sólotrumpetista a kapelník Vlado Kumpan navíc hostuje jako sólista několikrát ročně u zahraničních orchestrů po celé Evropě. To je sice příjemná změna, nicméně jak říká Vlado: „Vlastní kapela je vlastní kapela, ta vás doprovodí vždycky nejlíp!“.

Vlado Kumpan má také své vlastní hudební vydavatelství, ve kterém realizuje především své sólové nahrávky a nahrávky kapely, nesoucí jeho jméno. Za jedenáct let existence souboru Kumpanovi muzikanti si Vlado Kumpan spolu se svou kapelou dokázal doslova podmanit dechovkovou Evropu. Třináct mimořádných muzikantů, tvořících tento soubor dosáhlo pod jeho vedením v krátké době mimořádných úspěchů. Už ke svým druhým narozeninám si kapela nadělila titul Mistr Evropy, který si dovezla ze Švýcarska. Vlado Kumpan má své příznivce po celé Evropě.

Jako veřejné uznání za přínos v oboru hry na trubku mu Asociace trumpetistů České republiky udělila Cenu Pavla Josefa Vejvanovského pro rok 2013.